Kiedy pożyczka jest zwolniona z pcc

Branie pożyczek nie jest bezpłatne. Jest związane z koniecznością uiszczenia podatku, który obecnie wynosi 2%. Trzeba go zapłacić, choć istnieją sytuacje, w których można zostać zwolnionym z płacenia PCC.

Kiedy podatek powinien być zapłacony.

Man’s Hands Signing Document — Image by © Royalty-Free/Corbis

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest naturalny dla pożyczek. Jest ona nim opodatkowana i obciążenie nim dotyczy pożyczkobiorcy. Jak wspomniano podstawowy podatek od PPC wynosi 2% od całej sumy. Nie jest to podatek naliczany bezpodstawnie, lecz zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. B ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z 9 września 2000 roku. Za podstawę opodatkowania służy właśnie kwota pożyczki albo wartość udzielanej pożyczki. Wszystko to powinno być zawarte w podpisywanej umowie. Zdarzają się sytuację, kiedy podatek PCC wynosi aż 20%. Dochodzi do tego w sytuacji, kiedy pożyczkobiorca nie wywiąże się w odpowiednich terminach z obowiązku opłacenia podatku od czynność cywilnoprawnych. Pod opodatkowanie podchodzą też zmiany w umowach pożyczkowych, zwłaszcza jeśli wraz z nimi dochodzi do podwyższenia odstawy opodatkowani. Konieczność zapłacenia podatku powstaje w chwili podpisania umowy, czyli dokonania czynności cywilnoprawnej.

Kiedy pożyczka może być zwolniona z PCC?

Prawo zakłada, że niektóre rodzaje pożyczek są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy to przede wszystkim pożyczek od najbliższej rodziny. Mowa tutaj o pożyczkach od małżonków, dzieci, wnuków, prawnuków, rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwa, ojczyma, macochy albo rodzeństwa. Zwolnienie będzie możliwe, jeżeli w ciągu 14 dni od otrzymania pożyczki złoży się w urzędzie skarbowym określony wniosek.  Odpowiedni formularz do PCC-3. Jeśli suma pożyczki nie przekroczyła 9637 zł i miała miejsc raz na 5 lat, jest zwolniona od razu z podatku. W innych przypadkach należy złożyć formularz PCC-3, w którym trzeba podać kwotę pożyczki, a w rubryce określającej obliczony podatek dopisać zero. Ważne jest także dołączyć wydruk z rachunku bankowego z przelewem pożyczki, jako dowodem jej zaistnienia.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *